Algavad Aasta küla valimiskomisjoni ringsõidud

06.05.2021

7. mail 2021

Sel reedel alustab Aasta küla hindamiskomisjon eesotsas Riigikogu esimehe Jüri Ratasega Aasta küla kandidaatidega tutvumist. Aasta küla selgub hindamiskomisjoni töö ja rahvahääletuse tulemuse põhjal 18. juunil.

Põlva- ja Võrumaalt alustaval hindamiskomisjonil on ees kuus pikka päeva, mille käigus küladel tuleb kahe tunni jooksul tutvustada oma tegemisi ja esile tuua kõik see, mida saab tulevikus ka teistele eeskujuks tuua. Kandidaate on kokku 15 – igast maakonnast üks.

“Aasta küla konkurss aitab meil märgata head üle Eestimaa. Igas maakonnas ootab meid kogukond, kes on üheskoos loonud armsa kodu seal, kus algab meie rahva lugu – maal. Nende edulood ja ebaõnnestumised saavad aidata kaasa sellele, et maapiirkondadesse jääks ja tuleks elama aina rohkem eestimaalasi. Elu käib ju kõikjal Eestis,“ rõhutas hindamiskomisjoni esimees Jüri Ratas.

“2021 on toonud Aasta küla valimisse olulise muutuse, sest esmakordselt liidetakse omavahel kokku hindajate tulemus ja rahvahääletuse tulemus,” ütles Aasta küla konkursi korraldaja, Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk. “See tähendab, et lisaks žüriile saavad Aasta küla valimisse oma panuse anda kõik rahvahääletusel osalejad. Teine muutus on see, et Aasta küla kuulutatakse välja juba suve alguses, mis võimaldab kõikidel huvilistel suvel neile külla minna ja oma silmaga näha, kui toredaid ja elujõulisi külasid leiab igast Eestimaa kandist“. 

Esimest korda toetab Aasta küla valimist Eesti Puitmajaliit, kelle soov on esile tõsta maapiirkondades traditsioonilisi puitehitisi ja väärtustada puidu kui kohaliku ehitustooraine väärindamist ja sobitamist kohalikku elukeskkonda. Aasta küla puitehitise tiitli pälvib puidust hoone või rajatis, kus loodussõbralikkus ja ajalooline usaldusväärsus on kooskõlas kaasaegsete lahendustega.

Aasta küla valimisele on õla alla pannud ka Husqvarna, kes läheb oma tehnika ja inimestega maikuus appi kahe küla heakorratöödele ja Aasta küla laureaat saab auhinnaks juhtmevaba õuetööriistakomplekti. 

Juba praegu saab Aasta Küla kandidaatidega tutvust teha SIIN. Kodukant korraldab Aasta küla valimist üheksandat korda. Valimine toimub üle aasta ning iga maakond esitab tiitlile oma silmapaistvaima küla või ühiselt tegutseva külade piirkonna. Eelmisel korral pälvis Eestimaa aasta küla tiitli Võru maakonnas Setomaal asuv Lüübnitsa.

Hindamiskomisjoni väljasõidud 2021 

7. mai. Leevaku külad, Põlvamaa kell 11.00 ja Luhamaa nulk, Võrumaa   kell  15.00
14. mai. Adila- Pihali külad, Raplamaa  kell 10.00 , Käru alevik, Järvamaa kell 14.00 Metsküla küla, Viljandimaa kell 17.00
21. mai. Uhtna küla, L- Virumaa kell 10.00 ,  Kauksi külad, I- Virumaa  kell 13.30, Avinurme külad, Jõgevamaa  kell 17.30
28 mai  Nasva  alevik, Saaremaa kell 13.00, MUHV külad, Hiiumaa kell 18.30
4. juuni Viskla küla, Harjumaa kell 13.00  ja Soolu küla, Läänemaa kell 17.00
11. juuni  Kirepi küla, Tartumaa kell 10.00,  Hargla külad, Valgamaa kell 15.00,  Kabli küla, Pärnumaa  kell  18.30

HINDAMISKOMISJON:

  • Jüri Ratas, Riigikogu esimees
  • Taavi Kurvits, Maaeluministeerium
  • Tarmo Kivi, Rahandusministeerium
  • Triin Kallas, Eesti Leader Liit
  • Konstantin Mihhejev, Põllumajandusuuringute Keskus
  • Raul Rosenberg, Maaelu Edendamise Sihtasutus
  • Kalle Toomet, Eesti Linnade ja Valdade Liit
  • Bianka Mikovitš,  Maaleht
  • Seily Sõgel- Raid, Eesti Külaliikumine Kodukant liikmeskonna esindaja
  • Urmas Sarja, Aasta küla 2019 laureaat

Lisainfo:

Krista Habakukk
Eesti Külaliikumine Kodukant, juhatuse liige
E-mail: krista@kodukant.ee
Tel . +372 555 33 990
www.kodukant.ee