Maal elamise päev kutsub avastama elu maal

21.09.2021

22. septembril 2021

Vändras saab avastardi juba kolmandat korda toimuv üle-eestiline Maal elamise päev. Laupäeval, 25. septembril, avavad oma uksed külastajaile 22 maavalda, mis on tänases keerulises olukorras väga tähelepanuväärne.

“Viimased kaks aastat on suurendanud inimeste huvi maal elamise võimaluste vastu. On peresid, kes on oma suvilad päris kodudeks ümber teinud, lapsed maale kooli pannud ja tegutsevad-toimetavad luues omale ise töökohti. See kõik ei ole olnud alati lihtne ja sellepärast on oluline, et kõikides poliitikate tegemistes arvestataks maaelu eripäradega,” sõnas peakorraldajate esindaja Krista Pegolainen-Saar.

Kolmapäeval 22. septembril Põhja-Pärnumaa vallas Vändra Kultuurimajas toimuval avaseminari “Maal elamise võlud” analüüsitakse maaeluga seonduvaid sõlmküsimusi ja tutvustatakse 25. septembril toimuvaid ettevõtmisi Eestimaa valdades.

Videosilla vahendusel võtavad sõna riigihalduse minister Jaak Aab, siseminister Kristian Jaani ja maaeluminister Urmas Kruuse. Kohapeal kõneleb Maaeluministeeriumi maaelupoliitika ja analüüsi osakonna juhataja Olavi Petron teemal „Maaelu arendamise suundumused Eestis“. Ühises arutelus jagavad oma kogemusi kolm maale elama läinud perekonda, tuues esile sellega seotud väljakutseid, sealhulgas missuguseid teenuseid saavad pered kasutada, kus pakutakse lähikonnas tööd ja kuidas ka kogukonnad maal on oma elu korraldanud.

“Eestlaseid võib oma olemuselt pidada maarahvaks, sest väga vähe on neid, kellel puudub igasugune side maaga. Igapäevaselt elab ja tegutseb maal ligikaudu kolmandik Eesti elanikkonnast. Koroona aeg on tublisti kasvatanud nende hulka, kes on valmis linnakodu maamaja vastu vahetama. Enne suurt otsust ongi oluline liituda algatusega ja minna vaatama, kuidas maal päriselt elatakse,“ tõdes maaeluminister Urmas Kruuse.

Avaseminar on huvilistele otseülekandena jälgitav sotsiaalmeedias. Pärast arutelupaneeli on võimalik tutvuda Põhja-Pärnumaa valla külastuskohtadega, milleks on Vändra raamatukogu, Maarjakase talu lastehoid, keraamikakoda ning Mahlametsa talu.

Avaseminari saad jälgida otseülekande kaudu Facebookist ja ajalehe Maa Elu veebist: 
https://www.facebook.com/Maalelamisepaev
https://maaelu.postimees.ee/

Maal elamise päeva programmidega tutvu kodulehel  www.maalelamisepaev.ee

Maal elamise päeva korraldavad koostöös kõik suuremad maaelu edendavad organisatsioonid: Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Leader Liit, Eesti Põllumajandus ja Kaubanduskoda, Viljandi maakond, Rakvere vald, Maaeluministeerium, Maaelu Edendamise SA, Eestimaa talupidajate liit, Rahandusministeerium, Maaeluvõrgustik, Siseministeerium, OÜ Navicup, Eesti Linnade ja Valdade liit.

Lisainfo:

Krista Pegolainen-Saar
Eesti Külaliikumine Kodukant juhatuse liige
tel 55533990
krista@kodukant.ee
www.kodukant.ee